Kava – vienas populiariausių gėrimų visame pasaulyje. Tūkstančiai žmonių savo dieną pradeda nuo karšto juodos kavos puodelio, o kai kuriose šalyse šis gėrimas yra neatsiejama kultūros dalis. Tiesa, kava kelia milžiniškas diskusijas mokslininkų ir medikų tarpe. Vieni teigia, kad kava – tai narkotikas, kuris ne tik sukelia priklausomybę lygiai taip pat kaip tabakas ar alkoholis, bet ir gali turėti neigiamos įtakos sveikatai. Tuo tarpu, kiti nėra tokios griežtos nuomonės. Štai Kerri-Ann Jennings, JAV mitybos specialistė, pateikė kelias priežastis, kodėl nereiktų atsisakyti kavos:
- Kava saugo širdį.
Moksliniais tyrimais buvo įrodyta, kad kavos mėgėjas, kuris per dieną išgeria 1-3 puodelius kavos, turi gerokai mažesnę riziką patirti insultą. Kodėl? Viename juodos kavos puodelyje yra daugiau antioksidantų nei mėlynėse. Antioksidantai saugo žmogaus organizmą nuo laisvųjų radikalų, kurie atlieka svarbų vaidmenį lėtinių ligų progresavime. Be to, kavoje esantys antioksidantai praplečia kraujagysles ir aktyvuoja azoto rūgštį. - Žalioji kava gali padėti atsikratyti kelių nereikalingų kilogramų.
Žalia arba neskurdinta kava skatina medžiagų apykaitą, todėl, geriant tokią kavą, galima padailinti kūno linijas. Žinoma, yra kelios sąlygos. Visų pirma, derėtų šiek tiek pakoreguoti savo mitybą, atsisakyti skanumynų, kurie taip puikiai tinka prie kavos. Visų antra, būtina skirti daugiau dėmesio fiziniam aktyvumui, pavyzdžiui, greitam ėjimui, sporto klubui, plaukimui, dviračiams ir pan. - Kava stimuliuoja smegenų veiklą.
Moksliniai tyrimai rodo, kad reguliarus kavos vartojimas gali padėti sumažinti Parkinsono, Alzheimerio ir silpnaprotystės riziką. Be to, kavoje esantis kofeinas ir antioksidantai padeda susikaupti, pakelia tonusą ir suteikia energijos. Tad nieko nuostabaus, kad kai kurie žmonės be kavos tiesiog negali įsivaizduoti savo ankstyvo ryto.
Be to, kava padeda įveikti galvos skausmą, turi teigiamos įtakos plaukų ir nagų grožiui, sumažina vėžio riziką, kovoja su depresija ir pan. Žinoma, reiktų atminti, kad nesaikingai vartojama kava, kaip ir cukrus ar druska, gali išprovokuoti neigiamą organizmo reakciją, todėl svarbu nepamiršti vienos paprastos, tačiau neprastos, taisyklės – kas per daug, tas nesveika.