Kepenys yra pagrindinė organizmo laboratorija ir svarbus medžiagų apykaitos organas. Iš virškinamojo trakto maistinės medžiagos per kepenų vartų veną pirmiausia patenka į kepenis, kurios, veikiant įvairiems fermentams, virsta organizmo komponentais (albuminu, globulinu, krešėjimo sistemos baltymais ir kt.). Kepenys saugo raumenų darbui reikalingus energijos išteklius glikogeno pavidalu, kad palaikytų tinkamą cukraus kiekį kraujyje.Jie dalyvauja palaikant cholesterolio, fermentų ir įvairių hormonų pusiausvyrą kraujyje. Kepenys išskiria tulžį, reikalingą riebalams virškinti. Kepenys kenčia nuo piktnaudžiavimo narkotikais ir alkoholiu – po nedidelio apsivalymo pasekmių nebūna, tačiau ilgai išgėrus kepenys „pavargsta“, kepenų ląstelės riebaluojasi, ir įvyksta kepenų ląstelės uždegimas. Toliau geriant, kepenų ląstelės miršta, pasišalina jungiamasis audinys, nebefunkcionuojantis kaip „laboratorija“, išsivysto kepenų cirozė.
Kepenims taip pat kenkia didelis riebalų suvartojimas
Juos gali pažeisti A, B ir C virusai. Vieni virusai (A) patenka į organizmą dėl nešvarumų, kiti virusai (B, C) patenka į organizmą injekcijų ar kraujo perpylimo būdu, narkotikų vartotojams lytinio akto metu ar kitais būdais. Pagrindinės kepenų ligos yra ūminis ir lėtinis jų uždegimas (hepatitas). Pagrindiniai ūminio infekcinio hepatito simptomai: gelta, tamsus šlapimas, šviesios išmatos, bendras silpnumas. Lėtiniam uždegimui būdingas greitas nuovargis, silpnumas ir silpna gelta. Kartais šių pagrindinių nusiskundimų gali ir nebūti, stebimas tik kepenų padidėjimas, o žmogaus būklė blogėja labai lėtai, o pagrindinis nusiskundimas atsiranda tik pažengus kepenų cirozei.
Norint padėti savo kepenims, reikia žinoti, ko joms reikia, kas padeda taisyklingai funkcionuoti. Lecitinas labai tinkamas kepenų funkcijai palaikyti, tačiau vien jo neužtenka, reikia kepenis valyti ir teisingai maitintis. Prof. H. S. Zeiselis iš Chapel Hill mitybos universiteto, Šiaurės Karolina, JAV, pastebėjo įdomų reiškinį: jei antsvorį turintys žmonės atsisako riebalų, jų svoris krenta, tačiau prasideda kepenų lipodistrofija (nutukimas). Faktai įrodė, kad nevalgius riebalų lecitinas nepasisavinamas. Tai į riebalus panaši medžiaga, esanti kiekvienoje kūno ląstelių membranoje. Keičia cholesterolio kiekį, skatina tulžies išsiskyrimą, lėtina senėjimo procesus, teigiamai veikia lėtinio alkoholizmo pažeistas kepenų ląsteles. Lecitinas stiprina imunitetą (herpes infekcijos metu) ir mažina nutukimą. Todėl svarbu valgyti maistą, kuriame gausu lecitino: sojų pupeles, kukurūzų burbuoles, rapsus, linų sėmenis, saulėgrąžas, daigintus kviečius, šparagines pupeles, viso grūdo duoną, sėlenų produktus, lęšius, riešutus, šviežius kiaušinius. Cholinas yra lecitino komponentas ir svarbus kepenims. Cholinas gerina atmintį, stabdo plaukų slinkimą, saugo kepenis nuo suriebėjimo, dalyvauja mediatoriaus acetilcholino sintezėje (perduoda nervinius impulsus ląstelėje). Cholino gausu sojos pupelėse, salotose, špinatuose, žemės riešutuose, vynuogių sultyse, bulvėse, apelsinuose.
Kepenis rekomenduojama valyti bent kartą per metus – pavasarį ar rudenį, pilnaties metu
Ne visi žino, kaip tinkamai elgtis ir padėti kepenims, bet jų valymas prilygsta ir skrandžio valymui. Kai kurie gydytojai priešinasi kepenų valymui, manydami, kad organizmas gali apsivalyti, tereikia sveikai maitintis ir atsisakyti žalingų įpročių. Rekomenduojama valyti kepenis, bet pirmiausia pasitarkite su gydytoju. Ruošdami šią programą savaitę valgykite vegetarišką maistą – valgykite tik natūralius produktus, obuolius. Kasdien išgerkite apie 0,5 l natūralių obuolių sulčių (šviežiai spaustų arba konservuotų rudenį). Septintosios dienos rytą išgerkite pusę puodelio alyvuogių aliejaus, sumaišyto su tokiu pat kiekiu greipfrutų arba citrinos sulčių. Atsigulkite ir padėkite šildytuvą dešinėje pusėje (kepenų srityje). Retkarčiais pajusite gurguliavimą pilve ir norėsis tuštintis. Gerai ir švelniai kepenų bei tulžies pūslės takus valo ir įprasti maisto produktai. Pusryčiams kasdien suvalgykite porciją vandenyje išvirtų (arba termose užplikytų su prieskoniais) avižų dribsnių, pridėję vaisių (džiovintų razinų, obuolių ir slyvų). Paskui keletą valandų nieko nevalgykite, negerkite kavos, o atsigerkite sulčių ar švelnios žaliosios arba šlamučių arbatos. Straipsnyje pateikta informacija yra rekomendacinio pobūdžio (parengta tinklaraštininkų), kiekvienu individualiu atveju būtina kreiptis į specialistus.