Daugelis yra susidūręs su įvairiais nemaloniais bėrimais ant kūno, o ypač ant rankų. Tai gali būti ženklas bet kokios odos ligos – nuo niežų iki egzemos. Tačiau egzema yra bene dažniausias atvejis, kai plaštakų odą nukloja bėrimai ir vargina niežėjimas. Jeigu beria rankas, pirmas žingsnis – kreiptis į dermatologą ir išsitirti, kokia odos liga tai galėtų būti.
Egzema suserga tie, kurių giminėje jau buvo sirgusių šia liga. Taip pat įgimtos būna ir tam tikros odos savybės, galinčios išprovokuoti egzemą – tai pleiskanojimas, odos sausumas, jautrumas. Būtent dėl odos jautrumo ir atsiranda geros sąlygos susirgti egzema. Dėl šio jautrumo išsivysto lėtinė uždegiminė reakcija.
Egzemą iššaukia įvairūs veiksniai iš aplinkos. Tam tikri augalai, vaistai, plastikinės medžiagos, chemikalai, namų ūkio valymo priemonės ar kosmetika gali dar labiau suerzinti ir taip jautrią odą. Todėl egzema paaštrėja. Taip pat už egzemos paūmėjimą atsakingas būna stresas ir įtampa. Taigi, egzemos priežastys gali būti tiek išorinės, tiek psichologinės, tiek genetinės.
Negydoma egzema linkusi plėstis, pereina į lėtinę formą, o kartu kinta ir oda, jos storis, spalva.
Egzemų tipai yra keli: atopinė egzema, seborėjinė egzema, iritacinė kontaktinė ir alerginė kontaktinė egzema.
Atopinė egzema yra vaikams būdinga odos būklė. Kūdikystėje ši egzemos rūšis pasimato pūslelėmis, o vaikui augant atsiranda odos pleiskanojimas tokiose vietose kaip alkūnės ar riešai. Čia oda pasidaro sausa ir kieta.
Seborėjinė egzema pažeidžia plaukuotą odos dalį – tuomet čia užsidengia riebios geltonos pleiskanos, pleiskanoja ir parausta oda aplink ausis, aplink veidą.
Iritacinė kontaktinė egzema atsiranda nuo įvairių cheminių medžiagų, ploviklių ir t.t. Tuomet pažeidžiama rankų, plaštakų, dilbio oda.
Kai beria rankas ir niežti, formuojasi pūslelės, vadinasi tai odos liga, kurią reikia ištirti ir gydyti. Negydant, odos būklė gali blogėti ir liga pereis į lėtinę formą, todėl būtina bėrimams negyjant kreiptis į gydytoją, kuris padės efektyviai ir laiku užkirsti kelią bėrimų plitimui ir patarti dėl tinkamos profilaktikos norint egzemos išvengti ateityje.